از کجا و چطور وکیل رایگان بگیریم ؟!

نحوه گرفتن وکیل رایگان :  اشخاص گاهی نا خود آگاه به مسائل و دعاوی حقوقی و کیفری دچار می شوند . زمانی به نتیجه رسانیدن دعاوی حقوقی ، کیفری و سایر دعاوی امری حیاتی برای فرد است. و از طرفی از لحاظ مالی قادر به تامین هزینه های مربوط به دادرسی از جمله هزینه طرح دعوا و حق الوکاله وکیل نیست . حضور وکیل در دعاوی به مانند حضور پزشک در درمان بیمار امری حیاتی است. و اگر فرد دست به خود درمانی بزند عواقب جبران ناپذیری در انتظار او خواهد بود .

اعسار در پرداخت هزینه های دادرسی

یکی از راه های مناسب برای استنکاف از پرداخت خسارات دادرسی ، ادعای اعسار از پرداخت هزینه دادرسی است . هنگامی که هزینه دادرسی به تناسب خواسته ( مثلا ملک ) بسیار بالا باشد. و فرد قادر به پرداخت هزینه در بدو طرح دعوی نباشد می تواند هم زمان با خواسته خویش ، خواسته اعسار از پرداخت هزینه دادرسی را مطرح کند. که دادگاه ابتدا به این خواسته رسیدگی خواهد کرد . شخص معسر می تواند با شهادت شهود اعسار خویش را به اثبات برساند و به طور موقت از پرداخت هزینه دادرسی معاف شود .

وکیل رایگان

وکیل معاضدتی

اصل 35 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مصوب سال 1358 با اصلاحات سال 1368 به حق برخورداری تمام مردم ( چه فقیر و چه متمکن ) از وکلا اشاره کرده است و به موضوع وکیل معاضدتی پرداخته است ، همچنین در ماده 24 قانون وکالت مصوب سال 1315 به شرایط درخواست وکیل معاضدتی اشاره شده است . بر همین اساس هنگامی شخص می تواند از کانون وکلای دادگستری تقاضای وکیل رایگان در دعاوی حقوقی ( نه دعاوی کیفری ) کند که دعوا راجع به شخص تقاضاکننده باشد و دعوا قابل طرح در محاکم قضایی باشد .

وکیل تسخیری

در دعاوی کیفری ( نه در دعاوی حقوقی ) و به عبارت دیگر در تمامی جرایم ، فرد متهم می تواند در صورت عدم تمکن مالی ، اقدام به درخواست وکیل کیفری تسخیری از دادسرا یا دادگاه کیفری کند . در بعضی اوقات اتخاذ وکیل تسخیری امری اجباری ( نه اختیاری ) می باشد . هنگامی که فرد به اتهام جرایمی که مجازات آن ها سلب حیات یا حبس ابد است و متهم در دادسرا برای خود جهت دفاع ، وکیلی اتخاذ نکرده باشد قانون گذار ، بازپرس را مکلف نموده است که برای وی وکیل تسخیری تعیین کند .

شرایط عمومی وکیل رایگان

وکیل رایگان به مانند وکیل غیر رایگان بایستی دارای پروانه معتبر وکالت باشد و دوره های آموزشی را سپری کرده باشد . البته در این زمینه نیز کلاهبرداری هایی صورت می گیرد که اشخاص بایستی هوشیار باشند . زمانی که کارچاق کن ها پیشنهاد وکالت تضمینی با پرداخت حق‌الوکاله در آخر می دهند تا اشخاص با اعطای سفته های تضمینی و برداشت حق الوکاله از محکوم‌به تن به وکالت به چنین اشخاصی می دهند که به کرات مشاهده شده است. که نتیجه چنین اعمالی ناخوشایند است . چرا که کار چاق کن ها و فرصت طلبان فاقد علم ، تجربه و اخلاق حرفه ای وکالت هستند و هیچ تعهدی نسبت به پرونده های اتخاذ شده ندارند .

آیا شاکی نیز می تواند از وکیل تسخیری بهره مند شود ؟

بله ؛ شاکی نیز با احراز عدم تمکن مالی خویش می تواند درخواست اخذ وکیل تسخیری را از دادسرا یا دادگاه داشته باشد .

آیا تاجر می تواند درخواست اعسار از پرداخت هزینه دادرسی به دادگاه ارائه کند ؟

خیر ؛ تنها اشخاص غیر تاجر حق درخواست اعسار از پرداخت هزینه دادرسی را دارند و اشخاص تاجر بایستی دادخواست ورشکستگی در این زمینه ارائه کنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *