استرداد هدایای نامزدی با وکیل پایه 1

وکیل استرداد هدایای نامزدی  اقدام سریع با طرح بهترین دادخواست و لایحه ، کدام هدایای نامزدی قابل استرداد هستند ؟ چنانچه مردی به زنی برای ازدواج پیشنهاد دهد و از او خواستگاری نماید. و متعاقباً مورد موافقت زن نیز قرار بگیرد در اصطلاح عرف و قانونی نامزدی گفته می‌شود. و هر یک از آن دو نفر نامزد یکدیگر خوانده می‌شوند.

به عبارت دیگر تعهد و توافق و وعده‌ای بین دو نفر برای ازدواج در آینده را نامزدی گویند. وعده قرارداد را می‌توان یک پیش‌قرارداد تلقی کرد که برای عقد نکاح در آینده منعقد می‌شود. وعده ازدواج یک عقد عهدی و قائم به شخص است.

وکیل استرداد هدایای نامزدی

امتناع از ازدواج و انحلال نامزدی

نامزدی یک پیش‌قرارداد است و قابلیت بهم زدن را دارد. مطابق با ماده 1035 قانون مدنی هر یک از نامزدها خواه به دلیل موجه و خواه بدون دلیل موجه می‌توانند از وصلت امتناع کنند و اجبار در این امر راه ندارد. وکیل خانواده : بنابراین بهم زدن نامزدی تابع تشریفاتی از جمله رفتن به دادگاه و دفترخانه نیست. و به صرف اعلام ممتنع محقق می‌گردد و الزامی در ازدواج وجود ندارد.

عدم قابلیت مطالبه خسارات معنوی

خسارات معنوی خساراتی است که بر شخصیت و روح طرفین وارد می‌گردد و قابل رؤیت نیست. و با توجه به روحیات و حساسیت‌های طرفین، میزان خسارت متفاوت است. اما متأسفانه علیرغم اینکه این خسارت به مراتب از خسارت مادی بیشتر است. اما قانون موضوعه ایران به این مهم نپرداخته است.

قابلیت مطالبه خسارت مادی در دوران نامزدی

اگر کسی که نامزدی را بر هم زند و دارای عذر موجهی باشد. طرف مقابل نمی‌تواند مطالبه خسارت کند مثلاً ثابت شود که طرف مقابل دروغگو بوده است و شخص کلاهبرداری است. وانگهی خسارات مادی فقط مربوط به مخارج متعارفه خواهد بود.

هزینه متعارفه هزینه‌ای است که قاعدتاً در اثر نامزدی و با توجه به شخصیت خانوادگی نامزدها ایجاد شده باشد. مانند تهیه وسایل لازم زندگی و اجاره کردن خانه که ممکن است در صورت وجود اختلاف، موضوع به کارشناس دادگستری ارجاع شود.

هدایای قابل استرداد در دوران نامزدی با وکیل

هدایایی که طبیعت آنها از بین رفتنی است قابل مطالبه نیست مانند خوراکی‌ها، لباس معمولی، عطر و ادکلن اما هدایایی که طبیعتاً نگهداری می‌شوند مانند حلقه نامزدی، ساعت، کیف، کفش، دستبند، طلاجات قابل مطالبه می‌باشد. در صورت از بین رفتن هدایایی که عادتاً نگهداری می‌شوند مثل یا قیمت آنها قابل مطالبه است مثلا زن ادعا کند که آنها را گم کرده است. لذا در صورت اختلاف، دادگاه کارشناس تعیین نموده تا قیمت هدایا را تعیین نماید و زن مکلف به پرداخت قیمت آنها می‌باشد.

شیربها و انحلال نامزدی

شیربها به مال یا هدیه‌ای گفته می‌شود که از طرف پسر به مادر دختر داده می‌شود. شـیربها در قانون تعریف نشده است. لذا چنانچه در دوران نامزدی، پسر به مادر دختر شیربها داده باشد در حکم هدیه تلقی شده و مطابق با قواعد و قوانین هدایای نامزدی قابل استرداد است.

فوت یکی از نامزدها و وضعیت هدایای تقدیم شده

وکیل استرداد هدایای نامزدی : اگر یکی از نامزدها فوت شوند و عین هدایا نیز موجود نباشد قابل مطالبه از طرف مقابل نخواهد بود. در این خصوص ماده 1038 قانون مدنی مقرر می‌دارد:«مفاد ماده قبل(ماده 1037 قانون مدنی) از حیث رجوع به قیمت در موردی که وصلت منظور در اثر فوت یکی از نامزدها بهم بخورد مجری نخواهد بود». لذا با عنایت به ماده مرقوم اولاً اگر اصل هدایا باقی باشد. باید مسترد شود چه از بین رفتنی باشد چه قابل بقا باشد. ثانیاً اگر عین هدایا باقی نباشد قابل استرداد نیست چه از بین رفتنی باشد چه قابل بقا باشد.

در صورتی که هدایای دوران نامزدی بدون تقصیر تلف شوند تکلیف چیست؟

اگر هدایا بدون تقصیر از بین برود قابل مطالبه نیست. مثلا حوادثی مانند آتش‌سوزی، سیل یا زلزله موجب از بین رفتن آنها گردد به جهت عدم تقصیر زن نمی‌تواند موجبی برای این مطالبه قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *