شرایط اجاره به شرط تملیک چیست ؟

علت وجود اجاره به شرط تملیک : یکی از علل بوجود آمدن قرارداد اجاره به شرط تملیک، عدم توانایی شخص برای پرداخت یکجا ثمن معامله است. و به نوعی مبلغ را تقسیط می‌کند تا در نهایت مالک مال شود. اجاره به شرط تملیک یکی از انواع قراردادهای اجاره می‌باشد که در دهه‌های اخیر بسیار رواج پیدا کرده است. این قرارداد ترکیبی از عقد بیع و عقد اجاره می‌باشد. در ادامه با چینوت همراه باشید…

فرآیند عقد اجاره

در عقد اجاره، فرد مستأجر(اجاره‌کننده) برای مدت زمانی معین، مالک منافع عین مستأجره(مالی که به اجاره داده شده است) می‌شود. و در ازای مالکیت منافع، در این مدت زمان معین که بر اساس آن، اجازه استفاده از آن مال را پیدا می‌کند مبلغی را به عنوان اجاره بها به موجر(اجاره‌دهنده یا مالک) می‌پردازد.

شرایط اجاره به شرط تملیک چیست ؟

مالکیت منافع به این معناست که او می‌تواند از مالی که اجاره کرده است استفاده کند. و یا این که در صورت اجازه موجر، آن را به شخص دیگری اجاره دهد. مستأجر موظف است پس از اتمام مدت زمانی که در قرارداد اجاره تعیین شده است مال را به مالک اصلی(اجاره‌دهنده) تحویل بدهد. زیرا با اتمام این بازه زمانی، حقی که برای مستأجر در خصوص استفاده از مال بوجود آمده است از بین می‌رود.

شرط تملیک در قرارداد اجاره

مالک و مستأجر می‌توانند علاوه بر توافق در مورد میزان اجاره بها و مدت زمان اجاره، تعهدات فرعی دیگری نیز در عقد اجاره برای یکدیگر بوجود آورند که به این تعهدات فرعی در ادبیات حقوقی، شرط گفته می‌شود. یکی از تعهدات و آثار فرعی که می‌تواند در عقد اجاره درج شود شرط تملیک است. و به قرارداد اجاره‌ای که چنین شرطی در آن درج شده باشد اجاره به شرط تملیک گفته می‌شود.

اجاره به شرط تملیک نوعی عقد اجاره است که در آن شرط می‌شود. اگر مستأجر به تمامی تعهدات مندرج در قرارداد عمل کند در پایان مدت اجاره، مالک عین مستأجره(مال اجاره شده) خواهد شد. در واقع همانطور هم که در عنوان این مطلب آمده است اجاره به شرط تملیک نوعی قرارداد اجاره است. که در نهایت به مالک شدن مستأجر منتهی می‌شود.

ویژگی تعهد در اجاره به شرط تملیک

نوع تعهداتی که برای مستأجر در این نوع قرارداد اجاره ذکر می‌شود بستگی به توافق طرفین دارد. برای مثال مالک می‌تواند منزل خود را به مستأجر اجاره بدهد. و شرط کند که اگر مستأجر در هر ماه فلان مبلغ را بپردازد. در پایان سال که مدت اجاره منزل به پایان می‌رسد مالک ملک خواهد شد. در این صورت اگر مستأجر به این تعهدی که برای او ایجاد شده است. بطور کامل عمل نماید دیگر تعهدی برای تخلیه ملک نخواهد داشت. و در مقابل وی، مالک موظف خواهد بود که مالکیت این مال را پس از اتمام مدت اجاره منتقل کند.

لیزینگ خودرو

آنچه در لیزینگ خودروها اتفاق می‌افتد یکی از انواع قرارداد اجـاره بـه شـرط تملـیک می‌باشد. در واگذاری لیزینگی خودرو به این نحو است که شرکت‌های لیزینگ خودرو در یک قرارداد، خودرو را برای مدتی معین به متقاضیان اجاره می‌دهند.

سپس در آن، مبلغ اجاره بها و دوره‌های زمانی را که باید در طی آن اجاره بها پرداخت شود مشخص کرده. و همچنین قید می‌کنند که اگر در پایان مدت اجاره، مستأجر به تمامی تعهدات خود در برابر مالک عمل کند. و مالک هم تأیید کند که مستأجر تمامی تعهدات خود را انجام داده است در پایان مدت اجاره، مستأجر مالک خودرو می‌شود. در این حالت مالک(شرکت لیزینگ) موظف است در صورت انجام همه تعهدات از سوی مستأجر، مالکیت خودرو را به وی انتقال دهد.

آیا قرارداد اجاره به شرط تملیک از انواع قراردادهای جایز است؟

خیر؛ این نوع قرارداد لازم است. بدین معنا که هیچکدام از طرف‌های قرارداد نمی‌توانند آن را با میل خود فسخ کنند و فسخ قرارداد تنها در صورتی امکان‌پذیر است که یکی از شرایط ذکر شده انجام نگرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *