وکیل استرداد فرزند

استرداد فرزند در کمترین زمان با وکیل : در صورتی که حضانت فرزند مشترک بر عهده یکی از والدین است. و ولی دیگر، نسبت به تحویل و مسترد گرداندن فرزند به او امتناع می‌ورزد دادخواست استرداد فرزند قابل توجه است. به عنوان مثال هنگامی که پدر در زمانی که حضانت طفل زیر 7 سال بر عهده مادر است. و آخر هفته به ملاقات طفل خود می‌رود اما بعد از ملاقات قصد عودت فرزند را به مادر ندارد. در اینجا مادر می‌تواند دادخواست به خواسته استرداد فرزند را در یکی از دفاتر خدمات قضایی محل سکونت خویش به ثبت برساند.

وکیل استرداد فرزند

الزام به استرداد فرزند

وکیل خانواده : چنانچه شخصی که کودک به او سپرده شده است پس از مطالبه مسئول حضانت، از استرداد آن خودداری نماید. می‌توان دعوی الزام به استرداد کودک را علیه وی مطرح نمود. چنانچه فرزند مشترک در سنی باشد که مطابق ماده 1169 قانون مدنی اولویت حضانت وی با مستدعی استرداد باشد. (مادر تا هفت سالگی و پدر بعد از هفت سالگی تا بلوغ فرزند)، صرف طرح دعوی استرداد فرزند کفایت می‌کند.

دادخواست سلب حضانت

چنانچه پدر یا مادر کودک مطابق قانون فاقد اولویت حضانت فرزند در موقعیت کنونی باشد. می‌بایست در صورتی که به جهت یا جهات قانونی، تقاضای الزام مسئول حضانت به استرداد فرزند را داشته باشد. بدوا خواسته سلب حضانت از خوانده(به یکی از جهات قانونی) و اعطای حضانت به خود را مطرح نموده و سپس در همان دادخواست یا به موجب دادخواستی جداگانه، دعوی استرداد فرزند را مطرح نماید.

بازداشت شخص ممتنع و مجازات وی

مطابق با ماده 40 قانون حمایت خانواده مصوب سال 1391 که مقرر می‌دارد:

«هر کس از اجرای حکم دادگاه در مورد حضانت طفل استنکاف کند. یا مانع اجرای آن شود یا از استرداد طفل امتناع ورزد حسب تقاضای ذینفع و به دستور دادگاه صادرکننده رأی نخستین تا زمان اجرای حکم بازداشت می‌شود».

وانگهی در قانون مجازات اسلامی نیز به این موضوع اشاره شده است.

مطابق ماده 632 قانون مجازات اسلامی_باب تعزیرات مصوب سال 1375 که مقرر می‌دارد:

«اگر کسی از دادن طفلی که به او سپرده شده است. در موقع مطالبه اشخاصی که قانوناً حق مطالبه دارند امتناع کند. به مجازات از یک و ماه نیم تا سه ماه حبس یا به جزای نقدی از پانزده تا سی میلیون ریال محکوم خواهد شد».

عدم حق در خصوص ممانعت از ملاقات

ماده 1174 قانون مدنی حق ملاقات طفل را برای هر یک از ابوینی که طفل تحت حضانت او نمی‌باشد شناخته است. و این حق را نمی‌توان حتی از مادر فاسدالاخلاق یا پدر فاسدالاخلاق دریغ نمود. بنابراین در صورت فاسدالاخلاق بودن مادر یا پدر می‌توان در یک محیط مناسب و با حضور اشخاص مورد اعتماد ملاقات بین مادر و فرزند را برقرار کرد.

مبنای زمان و مکان ملاقات با طفل

مطابق اصول حقوقی طرفین می‌توانند با در نظر گرفتن مصلحت طفل، زمان و مکان ملاقات را تعیین نمایند، اما در صورت عدم حصول توافق زمان و مکان ملاقات مطابق ماده 1174 قانون مدنی به دادگاه محول شده است؛ لذا اگر طرفین طلاق گرفته باشند یا طلاق نگرفته باشند.

دادگاه مکان و زمانی را برای ملاقات با طفل برای کسی که حضانت با او نیست تعیین می‌نماید. و زمان معمولاً هفته‌ای یک بار یا دو بار است و با توجه به مصلحت طفل می‌تواند ملاقات را کاهش یا افزایش داد. مثلا اگر پدر یا مادر دچار اعتیاد شدید باشد مصلحت طفل در ملاقات کمتر است و زمان ملاقات کاهش می‌یابد.

دعوی استرداد فرزند راجع به اقلیت‌های مذهبی تابع چه قانونی است؟

برابر اصل 13 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران اقلیت‌های دینی در احوال شخصیه و تعلیمات دینی تابع قانون و آیین مذهبی خود هستند. و چون دعوی استرداد فرزند جزء دعاوی راجع به احوال شخصیه است تابع قانون مذهبی آنان می‌باشد.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *