وکیل الزام به تمکین و عدم تمکین

وکیل عدم تمکین _ وکیل الزام به تمکین چینوت  : از جمله وظایف قانونی زن در زندگی مشترک تمکین است . در قانون مدنی مصوب سال 1314 و قانون حمایت خانواده مصوب 1391 و آیین نامه های اجرایی مرتبط ، به تمکین و آثار و نتایج آن در زندگی مشترک پرداخته اند .

انواع تمکین در قانون

تمکین زن در خانه بر دو نوع است :

  1. تمکین عام
  2. تمکین خاص

تمکین عام بدین معناست که زن در امور خانواده به گفته های شوهر به عنوان اینکه طبق قانون ریاست خانواده را بر عهده دارد گوش فرا دهد . تمـکین خاص به معنای پیروی زن از خواسته های جنسی مرد می باشد .

وکیل الزام به تمکین و عدم تمکین

دعوای مربوط به تمکین

در صورتی که زن بر خلاف وظایف قانونی ، اقدام به عدم تمکین کند زوج به طرفیت زوجه از لحاظ قانونی قادر به طرح دعوا می باشد . به عنوان مثال زمانی که همسر ترک خانه می کند و زندگی مشترک را رها می کند زوج در بدو امر از طریق ارسال اظهارنامه به زوجه مبنی بر تمکین و اطاعت از شوهر اقدام می کند . در صورتی که زوجه به اظهارنامه جواب ندهد زوج می تواند با حضور در دفتر خدمات قضایی دادخواست به خواسته الزام به تمکین را به ثبت برساند . لازم به ذکر است برای این دادخواست مدارکی لازم است از جمله استشهادیه یعنی شهادت بر اینکه زن در خانه حضور ندارد. یا صورتجلسه کلانتری که زن در خانه وجود ندارد .

حکم الزام به تمکین

با توجه به مطالب اخیر الذکر زوج می تواند حکم الزام به تمکین را از دادگاه خانواده دریافت کند . اگر زوجه به استناد حکم تمکین نیز از قانون سرپیچی کند. و اقدام به تمکین نکند در این مرحله نمی توان او را اجبار به تمکین کرد. و قانون در این خصوص سکوت کرده است. اما مرد می تواند اقدام به دریافت حکم نشوز کند .

اثرات قانونی حکم نشوز زن

یکی از آثاری که حکم نشوز زن دارد این است که از تاریخ صدور حکم ناشزگی زن ، زوجه دیگر مستحق نفقه نخواهد بود . از اثرات دیگر حکم نشوز می توان به تجویز ازدواج مجدد اشاره کرد . در صورتی که مرد در زندگی مشترک اقدام به ازدواج مجدد بدون اذن همسر اول خود بکند حق طلاق را به همسر خود داده است. و زن می تواند طلاق خود را طبق قانون از مرد بگیرد اما زمانی که مرد اقدام به دریافت حکم نشوز کند. می تواند از دادگاه خانواده تجویز ازدواج مجدد را دریافت کند. و در این مرحله ، زن اول حق طلاق نخواهد داشت .

وکلای متخصص عدم تمکین و الزام به تمکین چینوت

علی ایحال باید در نظر داشت که مقررات و رویه قضایی مربوط به دعوای تمکین در عمل حاوی پیچیدگی ها و ظرافت های قانونی می باشد. که جز با وکیل متخصص الزام به تمکین آسان و سهل نمی شود. و اگر زوج ( یا زوجه در مقام دفاع ) به تنهایی وارد عمل شود. با بن بست های قانونی مواجه می شوند .که از حق قانونی و مسلم خود باز می مانند . بنابراین بهتر است که در این خصوص از وکیل متخصص خانواده چینوت بهره مند شد. که در این امر تخصص و تجربه دارند و در حداقل زمان به نتیجه مطلوب خواهند رسید .

آیا در صورتی که زوج اقدام به تهیه مسکن نکند حق اقامه دعوا مبنی بر تمکین را دارد ؟

خیر ؛ زیرا از ملزومات تمکین دارا بودن مسکن مشترک است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *