وکیل حکم تخلیه / 100% فوری /

گرفتن حکم تخلیه در کمترین زمان با وکیل پایه یک دادگستری :  امروزه با بالا رفتن قیمت خرید ملک، یکی از مهمترین عقودی که به کرّات میان مردم منعقد می‌گردد عقد اجاره است. براساس قانون، عقد اجاره به این معناست که یک فرد منافع مال خود را برای مهلتی مشخص و در ازای دریافت مبلغی معین در اختیار دیگری قرار دهد. لیکن چنانچه مستأجر به برخی از تعهدات مندرج در قرارداد عمل ننموده و یا در موعد معین از تخلیه عین مستأجره استنکاف کند. موجر می‌تواند تخلیه آن را از مراجع صالح قضایی درخواست نماید.

تعریف حکم تخلیه

تخلیه در لغت به معنای خالی کردن است. مطابق قانون، حکم تخلیه به معنای بازپس‌گرفتن ملک از متصرف غیرقانونی آن است. به نحوی که مالک واقعی بتواند بدون هیچگونه مزاحمت از منافع مال خود بهره‌مند گردد. به عبارت دیگر موجر از مستأجر جهت رفع تصرف غیرقانونی، اقدامات قضایی مربوطه را به انجام برساند. تا در نهایت با اخذ حکم تخلیه، مستأجر از عین مستأجره خارج شود.

وکیل حکم تخلیه

تفاوت دستور تخلیه با حکـم تخـلیه

دستور تخلیه زمانی صادر می‌گردد که رابطه موجر و مستأجر طبق قانون روابط موجر و مستأجر مصوب سال 1376 باشد. و شرایط آن قانون در اجاره نامه تنظیمی رعایت شده باشد.

از جمله امضاء دو شاهد در ذیل قرارداد اجاره که قاضی شورای حل اختلاف با صدور دستور به مرجع انتظامی محل، ظرف یک هفته اقدام به تخلیه ملک مسکونی می‌نماید. اما حکم تخلیه زمانی صادر می‌گردد که بنا به هر دلیلی نتوان به استناد قانون روابط موجر و مستأجر مصوب سال 1376 دستور تخلیه صادر کرد. به عبارت دیگر شرایط احصاء شده در قانون مزبور در اجاره نامه رعایت نشده باشد. در این حالت نیاز به دادرسی است و نهایتاً حکم تخلیه صادر می‌گردد. دستور تخلیه قابل اعتراض نیست ولی حکم تخلیه قابل اعتراض است.

تصمیم موجر به فروش واحد مسکونی و حـکم تخـلیه

وکیل حکم تخلیه : در مواردی که موجر تصمیم به ساخت و فروش واحد مسکونی خود را دارد. یا اینکه به صورت قطعی آن را انتقال داده باشد. می‌تواند با ثبت دادخواست به خواسته تخلیه ملک مبنی بر صدور حکم تخلیه در یکی از دفاتر خدمات قضایی اقدام کند. بنابراین مستأجر در شرایطی که مالک، پروانه ساختمانی یا پروانه تعمیرات ساختمان را اخذ نموده باشد موظف به تخلیه خواهد بود.

عدم پرداخت اجاره‌بها و نیاز مالک به عین مستأجره

وکیل ملکی تهران : چنانچه مستأجر باعث ضایع شدن حقوق مالک شود. و به تکالیف قانونی خود به عنوان یک مستأجر عمل نکند موجر می‌تواند از دادگاه محل وقوع ملک با سپری شدن فرآیند دادرسی، حکم تخلیه را اخذ کند. بطور مثال اجاره‌بها و یا قبوض معوقه و یا رفتار خلاف عرف و عادت می‌توانند موجبات حکم تخلیه را پدید بیاورند. وانگهی چنانچه ثابت شود مالک فقط همین ملک را دارد. و برای سکونت خود آن را نیاز دارد و یا اینکه افراد تحت تکفل موجر به این ملک نیاز دارند. موجر می‌تواند اقدام به اخذ حکم تخلیه کند.

مرجع صالح جهت صدور حکم تخلیه

در قراردادهای اجاره دو مرجع برای صدور حکم تخلیه مستأجرین صالح به رسیدگی هستند. اگر ملکی که اجاره داده شده باشد ملک مسکونی باشد. و یا ملک تجاری باشد که مستأجر حق کسب و پیشه و سرقفلی نداشته باشد. در این صورت شورای حل اختلاف صالح به رسیدگی برای صدور حکم تخلیه است اما اگر ملک استیجاری، ملک تجاری باشد. که مستأجر دارای حق کسب و پیشه یا دارای سرقفلی است. در این موارد دادگاه‌های عمومی محل وقوع ملک صالح به رسیدگی جهت صدور حکم تخلیه هستند.

بعد از صدور حکم تخلیه، مستأجر چه مدت زمانی برای تخلیه ملک مهلت دارد؟

24 ساعت بعد از صادر شدن حکم تخلیه، دستور تخلیه به مستأجر ابلاغ می‌شود. مستأجر 72 ساعت مهلت دارد تا ملک را تخلیه کند و مالک نیز موظف است در این مدت مبلغ ودیعه را به مستأجر برگرداند.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *