وکیل قاچاق با قوانین 1402

پیگیری 0 تا 100 پرونده با وکیل قاچاق و مجازات های قانونی (ارز ، کالا و اجناس ، مشروبات الکلی ، انسان ، مواد مخدر ، دارو ، اسلحه و مهمات و…) به زبان ساده قاچاق به معنای خروج یا ورود کالا یا ارز بدون مجوز قانونی می باشد . بنابراین شاید کسانی که هیچ سابقه کیفری نداشته باشند. و افرادی باشند که دارای شأن و جایگاه اجتماعی باشند نیز به این جرم مبتلا شوند .

بنابراین برای اینکه جرم قاچاق به منصه ظهور نرسد. افراد باید برای خروج کالا یا جابجایی کالا و ارز اقدام به کسب مجوز های لازم در این موارد کنند. در غیر این صورت مرتکب جرم قاچاق خواهند شد. و علاوه بر ثبت و ضبط کالاهای قاچاق ، به مجازات مقرر در قانون محکوم خواهند شد .

وکیل قاچاق

گستره جرم قاچاق

البته قاچاق تنها مربوط به کالا و ارز نمی شود . به عبارت دیگر قاچاق مربوط به انسان و همچنین قاچاق اسلحه و مهمات نیز وجود دارد . در همین راستا قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب 03/10/1392 و اصلاحی 21/07/1394 ، قانون مبارزه با قاچاق انسان مصوب 28/04/1383 و قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز مصوب 23/06/1390 توسط قانون گذار به تصویب رسیده است .

مجازات جرم قاچاق کالا و ارز

مرتکب جرم قاچاق کالا و ارز بسته به شرایط و اوضاع و احوال جرم ارتکابی مجازاتش متفاوت است . به عنوان مثال اگر ارزش کالا قاچاق شده بیش از 1.000.000.000 میلیارد ریال معادل 100.000.000 میلیون تومان ( صد میلیون تومان ) باشد. مرتکب به 2 سال تا 5 سال حبس و به جزای نقدی معادل 7 تا 10 برابر ارزش کالای قاچاق شده محکوم خواهد شد .

قاچاق انسان

یکی از مصادیق ظهور جرم قاچاق انسان ، خارج ساختن یا وارد کردن اشخاص با تهدید یا فریب به قصد فحشاء می باشد . مجازات مرتکب قاچاق انسان ، حبس از 2 سال تا 10 سال و همچنین جزای نقدی معادل 2 برابر اموال حاصل شده از این طریق می باشد . اگر مرتکب علاوه بر قاچاق ، به عنوان مثال مرتکب جرم ضرب و شتم نیز شده باشد. به هر دو مجازات جرایم به وقوع پیوسته محکوم خواهد شد .

قاچاق اسلحه و مهمات

وکیل قاچاق : منظور از قاچاق اسلحه ، وارد کردن یا خارج کردن سلاح از کشور به صورت غیر مجاز است . بنابراین با توجه به طیف گسترده سلاح و انواع گوناگون آن ، مجازات مرتکب متفاوت خواهد شد . به عنوان مثال اگر سلاح قاچاق شده در زمره سلاح های سنگین باشد. مرتکب به 10 سال تا 15 سال حبس محکوم خواهد شد .

ضبط خودرو حامل کالای قاچاق

به دلیل گوناگونی وسایل نقلیه و میزان ارزش کالای قاچاق ، به تناسب مجازات ضبط خودرو نیز متفاوت است . به عنوان مثال در خودرو های سواری سبک مانند پژو و پراید ، اگر ارزش کالای قاچاق 100.000.000 میلیون ریال معادل 10.000.000 میلیون تومان ( ده میلیون تومان ) یا بیشتر باشد خودرو حامل کالای قاچاق ثبت و ضبط خواهد شد .

مرجع صالح جهت رسیدگی به جرم قاچاق چیست ؟

رسیدگی به جرایم قاچاق سازمان یافته و حرفه ای در صلاحیت دادگاه انقلاب است. و در مواردی که قاچاق تخلف محسوب شود در صلاحیت سازمان تعزیرات حکومتی است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *