وکیل دیه تهران – شماره تلفن وکیل دیه برای مشاوره

بهترین وکیل مطالبه و دریافت دیه درکمترین زمان در تهران :  دیه از مجازات‌های قانونی است که در صورت انجام جرم غیر عمدی علیه جان و اعضا و منافع بدن انسان و یا در برخی موارد نیز در جرایم عمدی در صورتی که مرتکب جنایت در هرصورت قصاص نشود، تعیین می شود.

دیه زن و مرد :

وکیل امور کیفری : دیه زن بر اساس قانون نصف دیه مرد است. اما بر اساس رای 777 صادره از دیوان عالی کشور، تفاوت دیه زن و مرد از صندوق تامین خسارات بدنی قابل مطالبه خواهد بود. و این مطالبه دیه با طرح دادخواست به طرفیت صندوق تامین خسارت بدنی و پس از صدور حکم محکومیت از سوی دادگاه عمومی حقوقی قابل اجرا خواهد بود.

وکیل دیه

مهلت پرداخت دیه:

مهلت پرداخت دیه در جرایم عمدی ظرف یک سال و در جرایم شبه عمدی ظرف دو سال و در جرایم غیرعمدی مثل تصادف رانندگی بدون قصد ایراد صدمه و در جرایم خطای محض مانند ارتکاب جرم در زمان خواب یا بیهوشی به شرط عدم وجود قصد ارتکاب به جرم، سه سال خواهد بود. لازم به ذکر است مهلت های پرداخت دیه از تاریخ وقوع جنایت بوده و بر اساس قیمت روز ادای دیه خواهد بود.

اعسار از پرداخت دیه:

شخصی که محکوم به پرداخت دیه شود. می‌تواند به همان دادگاهی که رای محکومیت ایشان را صادر نموده است. دادخواست اعسار تقدیم نماید که در صورت پذیرش اعسار ایشان، محکوم علیه به صورت قسطی باید مبلغ دیه را پرداخت نماید. البته باید به این موضوع توجه کرد که با وجود صدور حکم اعسار، محکوم علیه بایستی در هر سال به قیمت روز همان سال، مبلغ دیه را به صورت اقساط پرداخت نماید.

آیا امکان گرفتن دیه در زمان سقوط درخت یا باد شدید و وقوع حادثه وجود دارد؟

به عنوان مثال شخصی در زمان وقوع باد از خیابان عبور کرده و درختی به سر او افتاده و فوت می نماید؛ در اینجا باید بیان کرد که امکان گرفتن دیه از دولت و شخص دیگر امکان پذیر نمی باشد. زیرا ارتباطی بین وقوع حادثه و تقصیر شخص خاصی وجود ندارد. اما در شرایط دیگر مثل فوت بر اساس عدم رعایت جهات ایمنی در تولید قطعات خودرو. از موجبات محکومیت سازنده خودرو به پرداخت دیه است زیرا ارتباط مستقیم بین تقصیر ایشان و وقوع حادثه وجود دارد.

ایا راننده مقصر حادثه می تواند از بیمه مطالبه دیه نماید؟

براساس قانون بیمه امکان مطالبه دیه از بیمه برای راننده مقصر حادثه وجود خواهد داشت. ایشان برای صدمات بدنی وارده به شخص زیان دیده و صدمات بدنی خویش می تواند از بیمه دیه دریافت کند. اما خسارت های دیگر مثل آسیب به خودرو راننده مقصر حادثه، از بیمه قابلیت وصول ندارد.

برای دریافت مشاوره از وکیل دیه می توانید از گروه وکلای چینوت راهنمایی بخواهید. منتظر تماس شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *