وکیل سفته – هزینه وکیل برای سفته

بهترین وکیل حرفه ای برای سفته  و سایر دعاوی حقوقی در تهران , هزینه وکیل برای سفته چقدر است ؟ از گروه وکلای چینوت بخواهید : سفته سندی است که به موجب آن امضا کننده متعهد می گردد. تا مبلغی را در زمان معین یا در هر زمان که دارنده سفته مطالبه کرد به او بپردازد.

در تنظیم سفته رعایت نکاتی لازم و ضروری خواهد بود. و الا از مزایای سند تجاری برخوردار نبوده و حتی در شرایطی سند محسوب نمی شود. به عنوان مثال اگر سفته به امضای صادرکننده سفته نرسیده باشد. حتی به عنوان یک سند عادی هم نمی تواند تلقی گردد. علاوه بر امضا، سفته باید حاوی مبلغ، گیرنده و تاریخ باشد. البته نباید از ذکر این موضوع غافل شد که در برخی موارد اشخاص سفته را به صورت سفید امضا و بدون درج هرگونه مطلبی به دارنده تحویل می دهند. که در این صورت، شخص دارنده می‌تواند تاریخ و نام دارنده را بنویسد که به اصطلاح به این عمل، وکالت عملی می گویند.

وکیل سفته

روش های مطالبه سفته:

1- مطالبه سفته عندالمطالبه ابتدا با اظهارنامه به عمل می آید. و در صورت عدم تادیه وجه سفته از سوی صادر کننده بایستی دادخواست حقوقی به دادگاه تقدیم کرد.

2- مطالبه سفته می‌تواند از طریق واخواست به عمل آید که در اینصورت دارنده سفته با مراجعه به واحد واخواست دادگستری و پرداخت ۲ درصد از مبلغ کل سفته نسبت به واخواست اقدام نموده. و سپس می تواند طرح دعوای حقوقی مطالبه سفته نمایند.

باید به این نکته توجه نمود که مطالبه وجه سفته بدون واخواست هم امکان پذیر است. ولی در صورت واخواست سفته، امکان تامین خواسته و توقیف اموال صادر کننده وجود دارد. اما در صورت عدم واخواست سفته، این سند به عنوان سند عادی دین تلقی شده و توقیف اموال تنها با سپردن ۱۰ تا ۱۵ درصد مبلغ سفته به حساب سپرده دادگستری امکانپذیر می باشد.

سفته بابت حسن انجام تعهد:

در برخی موارد به خصوص در زمان استخدام ,کارفرماها معمولا سفته های را از اشخاص درخواست می نمایند. که بابت حسن انجام تعهد می باشد و باید توجه نمود. که حتماً عبارات بابت حسن انجام تعهد در سفته ذکر کرد و از کارفرما رسید گرفته شود. در نتیجه این اقدام،کارفرما فقط در صورتی می‌تواند وجه سفته را مطالبه کند. که ثابت نماید کارگر تعهدات خویش را به نحو صحیح انجام نداده است.

اگر سفته مبلغ بیست میلیون خریداری کردیم اما مبلغ بالاتر مثلاً ۵۰ میلیون در آن درج نماییم آیا صحیح است؟

پاسخ به این سوال مثبت است و ملاک در تعیین مبلغ سفته ، همان مبلغی است که با حروف نوشته می‌شود. و میزان تمبر سفته در مبلغ سفته موثر نیست.

جهت مشاوره حقوقی می توانید با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *