وکیل مهریه + روش های دریافت سریع مهر

وکیل خانم برای دریافت مهریه به صورت کاملا تخصصی :  مهریه ،مالی است که زوج در هنگام انعقاد عقد نکاح با درج در سند ازدواج متعهد می شود مالی را به زوجه بپردازد.

هرچیزی که مالیت داشته باشد و قابلیت تملک داشته باشد را می توان به عنوان مهریه تعیین کرد.

مهریه می تواند یک مال معین برای مثال یک خانه در شهر تهران در خیابان ظفر باشد. همچنین می تواند مال کلی مانند سکه طلا باشد.

در صورتی که مهریه یک مال معین مانند خانه در خیابان ظفر باشد. باید در هنگام عقد نکاح موجود باشد در غیر این صورت این مهريه باطل است.

زوجین در تعیین مقدار مهریه هیچ گونه محدودیتی ندارند. لکن هرگاه مهریه در زمان وقوع عقد تا ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی باشد وصول آن مشمول ماده ۳ قانون نحوه ی اجرای محکومیت های مالی است. و اگر زوج مهر را پرداخت ننماید حبس می شود ولی در صورتی که میزان مهریه بیش از ۱۱۰ سکه باشد. مطالبه مازاد منوط به اثبات توانایی مالی زوج است،چرا که مطابق نظریه مشورتی اداره حقوقی قوه قضاییه ،وصول مازاد بر ۱۱۰ سکه یا معادل آن ،منوط به معرفی مال از زوج بوده و زوج بابت مبلغ مازاد حبس نخواهد شد.

توضیحات بیشتر با وکیل خانواده

انواع مهریه

وکیل مهریه

مهر المسمی :

اگر هنگام عقد میزان مهریه مشخص باشد به آن مهرالمسمی می گویند.

مهرالمثل :

اگر هنگام عقد ازدواج مهریه تعیین نشود آن ازدواج صحیح بوده و زوجین بعد از عقد می توانند به تراضی مهریه را معین کنند و در حالتی که بعد از نزدیکی بخواهند مهریه را معین کنند به این نوع مهریه،مهر المثل گفته می شود. در این حالت برای تعیین مهریه مواردی مانند صفات و وضعیت زن نسبت به اقارب خود و … در نظر گرفته می شود.

مهر المتعه :

در حالتی است که مهریه تعیین نشده و مرد قبل از نزدیکی زن خود را طلاق بدهد. در این حالت برای تعیین مهر،وضع مالی مرد ملاک پرداخت قرار می گيرد.

آیا در نکاح موقت نیز به زن مهریه تعلق می گیرد؟ بله ،در نکاح موقت به زوجه مهریه تعلق می گیرد. و لازم است که مهریه حتما در زمان انعقاد عقد تعیین گردد در غیر این صورت نکاح باطل می شود.

آیا افزایش مهریه پس از انعقاد نکاح توسط زوجین صحیح است؟

افزایش مهریه پس از عقد نکاح صحیح است لکن نمی توان به عنوان مهریه آن را مطالبه نمود و به صورت دینی بر ذمه زوج است و از این باب قابلیت مطالبه را دارد .

سوال

در سند نکاحیه قید شده مهریه زوجه‌ یک دانگ منزل مسکونی می باشد. آیا این مهریه به دلیل جهالت باطل است؟

اگر منزل مسکونی مذکور در زمان عقد مشخص باشد و زوجین بدانند که یک دانگ از کدام منزل مسکونی است. این نوع مهریه صحیح بوده و دادگاه نیز پس از بررسی و تحقیق حکم به پرداخت مهریه می دهد لکن اگر منزل مسکونی مشخصی هنگام عقد نباشد. و به طور فرضی زوجین یک دانگ از یک منزل منزل مسکونی نامشخص که در آینده ممکن است. زوج بخرد،را به عنوان مهر در نظر بگیرند این نوع مهریه باطل است ،در هر صورت تشخیص صحیح یا باطل بودن مهر بر عهده مرجع قضایی است.

چگونه مهریه خود را مطالبه کنیم؟

در رویه گذشته زوجه برای گرفتن مهریه خویش می بایست از طریق دادخواست مطالبه مهریه به دادگاه ، مهریه خود را مطالبه می کرد.

طبق مصوبه جدید ، زوجه برای مطالبه مهریه خود از ابتدا باید از طریق اجرای ثبت اقدام کند. برای این کار لازم است زوجه به دفترخانه ای مراجعه کند که در آنجا عقد نمودند ، درخواست صدور اجرائيه جهت مطالبه مهریه را بدهد. سر دفتر مربوطه اجرائيه صادره را به صورت سیستمی صادر و در تهران به اداره پنجم و در شهرستان به اداره ثبت مربوطه ارسال می نماید. بعد از ارسال مدارک مربوطه و تشکیل پرونده اجرا ،شماره پرونده از طریق پیامک برای زوجه ارسال میشود.

پس از آن زوجه با گرفتن نوبت به اداره اجرا مراجعه نموده تا در صورت داشتن مال ،اقدام به بازداشت اموال و ارجاع به کارشناس جهت تعیین ارزش آن می نمایدو در نهایت اموال بازداشتی به مزایده گذاشته می شود. تا زوجه بتواند از قیمت آن مهریه خود را وصول نماید. در صورتی که زوج مالی نداشته باشد. زوجه می بایست با انصراف از ادامه پرونده اجرا و مختومه نمودن پرونده اجرایی و دریافت گواهی مختومه شدن پرونده به دادگاه مراجعه نماید.

بهترین وکیل مهریه در تهران

وکلای چینوت با توجه به تعداد بالای پرونده در خصوص مهریه و تجربه شان بهترین گزینه برای پیگیری سریع کار و به نتیجه رساندن آن هستند. برای دریافت مشاوره از وکلای چینوت با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *